ceturtdiena, 2014. gada 30. oktobris

Tutanhamona dzintars. Senā Ēģipte/ Dzintara ceļš.

 Tutanhamona dzintars. 
Senā Ēģipte / Dzintara ceļš. 
























Tutanhamona dzintars. Senā Ēģipte/ Dzintara ceļš.
15.11.2014 - 25.01.2015
Starptautisks izstāžu projekts, kas apvieno dažādu pasaules muzeju Senās Ēģiptes mākslas kolekcijas.

Tutanhamona dzintars ir viens no „Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014” tematiskās līnijas „Dzintara ādere” lielākajiem projektiem, kurš dzintara ceļā iezīmē tā tālāko punktu – Ēģipti.

Galvenie projekta sadarbības partneri ir Kairas Nacionālais muzejs, M.K. Čurļoņa Nacionālais mākslas muzejs Kauņā un Potencas Reģionālais Arheoloģijas muzejs Itālijā. Kā zinātniskais konsultants piedalās Luvras Senās Ēģiptes departaments. Projektā ir iesaistīta arī Latvijas Universitāte, Latvijas vēstniecība Kairā, franču arheologi.

Izstāde tiek veltīta Senās Ēģiptes kultūrai, to pasniedzot to kā jaunāko tehnoloģiju un senu artefaktu saspēli. Izstādes komplektu veido Senās Ēģiptes aizkapa kulta priekšmeti, kas mirušajiem tika doti līdz pilnvērtīgai dzīvei viņā saulē.

Izstādes ideja centrējas ap Tutanhamona kapenēs atrasto mazo Baltijas dzintara gabaliņu, Saules dieva Ra simbolu.

Tutanhamona dzintars ir tilts starp reālo un iedomāto. Tā ir vīzija par aizgājušo. Nākotnes tehnoloģijas ļauj acīm uztvert lietas, kas realitātēs eksistē, bet telpā neatrodas. No otras puses - ar klasiski muzejisku pietāti mēs varam iepazīt reālus, izcili vērtīgus artefaktus, kas atrodas konkrētajā telpā, kaut arī tie paredzēti citai videi un laikam.

LNMM Senās Ēģiptes priekšmetu kolekcijā ir kāda statuja. Tā savulaik ne mazums ir cietusi un tikusi vairākos paņēmienos likta kopā, ko attāli varētu nosaukt par restaurāciju. Tas ir faraonu laika ēģiptiešu rakstvedis Meri-Re. Skulptūra slēpj ne vienu vien senu noslēpumu un dažus no tiem apvij kaislīgi zinātniskie strīdi. Viens no tiem attiecas uz skulptūras galvas autentiskumu - vai tā patiešām ir oriģināla, vai ir jau senatnē aizvietota ar kopiju ? Ir ne mazums hipotēžu, tādēļ Mākslas muzejs Rīgas Birža kopā ar Latvijas Universitāti ir uzsācis nopietnu skulptūras materiāla - granīta - izpēti. Rezultāti ar nepacietību tiek gaidīti pat ārvalstīs, kur jau sen tiek uzturēts zinātniskais disputs par Meri-Re skulptūras īpatnējo raksturu un tās unikalitātes esamību vai neesamību.

Attēlos. Meri-re stēla. Farona Tutmosa IV laikabiedrs (1413.-1405.g. p.m.ē.). Ap 1400.g. p.m.ē. Granīts. LNMM kolekcija.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru