piektdiena, 2015. gada 20. marts

Tērvetes senā koka pils


Tērvetes lielķēniņš



foto: Normunds Jērums pie Tērvetes pils


Dienās, kad nav dežūras policijā, Normunds Jērums brauc uz Tērvetes mežu, kur cērt un zāģē baļķus koka pils rekonstrukcijai. Šovasar durvis atvērtas un visi interesenti var redzēt bagātību, kādā pirms tūkstoš gadiem dzīvoja zemgaļi
Lai nokļūtu Tērvetes koka pilī, jāpagriež mugura pilskalnam, kur 12.gadsimtā atradās zemgaļu valdnieka Viestarta pils un tās priekšpilsēta, bet tagad ir pilskalns un Annas Brigaderes muzejaSprīdīši autostāvvieta. Ejot pa skuju un čiekuru klātu taciņu, jāatgāž galva, lai paugura virsotnē koku ielokā ieraudzītu no rupji tēstiem baļķiem celto Tērvetes pili. Izskatās varena. To apjož vienkāršs zedeņu žogs, un pagalmā stāv tēsti baļķi. 














Tērvetes koka pils rekonstrukcija ir līdz šim Latvijā vēl nebijis projekts, kur balstoties uz arheoloģiskām liecībām tiek būvēta viena no varenākajām 12.gs. Latvijas teritorijā bijušām pilīm, kas bagāta ar savu vēsturi. Minētais pasākumu komplekss ir risinājums veiksmīgai muzeja darbībai, iedibinot Tērvetē seno tradīciju atjaunošanu, gadskārtu svinēšanu, patriotisma audzināšanu un militāro fortifikāciju (nocietinājumu) demonstrēšanu plašākai sabiedrības daļai. Projekts paredz ilgākā laika posmā pabeigt pilnīgu Tērvetes koka pils rekonstrukciju, izveidojot plašu ekspozīciju par Tērvetes senvēsturi un zemgaļu materiālo kultūru. Dotajā brīdī ir uzcelta pils Austrumu daļa, kur iekārtota ekspozīcija par Tērvetes pili un zemgaļu materiālo kultūru, turpmāk tiks veikti celtniecības darbi pie pārējās Ziemeļu un Dienvidu nocietinājumu sistēmas un pagalma apbūve ar dzīvojamām un saimniecības ēkām.
Foto — Kaspars Krafts, F64

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru